Jdi na obsah Jdi na menu

Výstup na Hoblík

5. 5. 2014

 „Dobrý den, prosím kudy se dostaneme do Višňové?“ "No to je tu kúsok za kopcom, ale s tymto autom sa tam nedostanete" vysvětlila nám mladá maminka s kočárkem ve vesnici Stráňavy kam nás dovedla autonavigace po zadání cíle Višňová. Mamka ještě dodala, že tahle cesta je jen pro offroady a tím náš Galaxy zcela určitě není a tlačila dál kočárek. To přece není možné, přece se nepovlečeme nudnou polňačkou 6 km pěšky! „… a nedá se jet jinudy?“ „Áno od Žiliny, - u benzínky zahnete do prava“ – opět otazník v mé hlavě – pokud je Višňová za kopcem, tedy na západ, my když do ní pojedeme ze severní strany MUSÍME přece zabočit do leva! „Nie určite do prava“ – byla si jistá maminka. No nic popojedeme – vrcholy čekají.

dsc09948.jpg

Uháníme zpět na Žilinu a světe div se opravdu zabočujeme doprava na směr centrum a Višňová – kouzlo mimoúrovňového křížení. Protože o ferratě jsme se dozvěděli prostřednictvím geocachingu (GC1C6P1) musíme vyřešit několik rébusů, abychom zjistili kde vlastně je nástup. Pak už je to jednoduché projede se vesničkou až na úplný konec, kde je parkoviště (N 49°9.209', E 18°48.211'). Kousek pokračujeme Višňovským údolím přes závoru přibližně na jih. Zprava se ozývá cinkání karabin z „Višňovské lezecké skalní stěny“ my však odbočujeme první pěšinou doleva a chvíli stoupáme serpentinou pod skalní bradlo kde  je vytoužený nástup do ferraty (N 49°9.173', E 18°48.409').

 

 

dsc09957.jpg

 

Obrovskou radost z toho, že jsme místo skutečně našli a že navíc tu jsou dvě Ferrary vedle sebe, vystřídalo rozčarování. Obě cesty mají lezecký nástup. Levá, ta atraktivnější  se žebříky a kramlemi  dokonce počítá se dvěma expreskama. Pouštíme se s Píďou do lezení, přece tu smečku našich dětí nezklameme. Dal jsem mu přednost, přece jen je mladší a výkonnější, za odměnu jsem pak vylezl i s jeho batohem. Společně jsme Ferraru vybavili ještě jistícím lanem a dětičky mohou vyrazit. Je zvláštní, že v okamžiku kdy začalo jít do tuhého, přestaly zlobit a poslouchají jako hodinky. Postupně jsme takto odjistili všechny 4 lezce a závěr patřil Lucce. Někde se psalo že ferrata je na 10-15 minut, ano je to pravda pokud bych tam šel jen s Luckou. V případě „dětské varianty“ se nám těch asi 40 m protáhlo na 3 hodiny.

 

 

20140501_130424-0-.jpg

Společně nahoře obědváme, fotíme a vůbec užíváme parádního dne. Kde se vzali, tu se vzali shora schází dva domorodci s holemi. „Kudy sestup?“ ptám se. Naznažili holí ve směru do údolí a my si vzpomněli na pěšinku, která vedla nad ferratou směrem k nedalekému vysokému napětí – to vede i nad parkovištěm. My však máme ještě nějaké geocachingové plány, proto stoupáme až na vrchol Hoblík a děláme si 3 zářezy do pažby Garmina. Krásný prvomájový výlet završila zmrzlina ve Višňové.

 dsc09960.jpg

 

p1010105.jpg  

20140501_133108.jpg

INFO: Ferraty ve Višňovském údolí (8 km JV od Žiliny)  se nachází na vápencovém bradle jihozápadní strany vrcholu Hoblík 934 m.n.m. Jedná se o dvě kratší ferrátky – předpokládám vybudované jako cvičné pro VHT. Obě vyžadují krátký lezecký nástup obtížnosti  2-3. Levá pak pokračuje ocelovým lanem, přes krátký žebřík se dostaneme nad převis a pak po ocelových kramlích jištěni lanem až nahoru k slaňovacímu kruhu. Ten umožňuje sestup a opakování výstupu pravou cestou, která má lehčí lezecký nástup. Krátké traverzování odjištěné ocelovým lanem, pak vertikální výstup stěnkou, místy na tření k horní pěšině po které opět traverzujeme ke slaňáku. U obou odhaduji obtížnost někde C/D. Kromě ferratových setů, přileb a rukavic budete potřebovat 2 expresky, lano (pokud nebudete slaňovat postačí 30m), jistítka a svačinu.

 

Další fotky >zde<

Pomohly turistické mapy SK >zde<